Sturgiańska Terminologia

 • ═══════════════════════════════════════════

  Tytuły Szlacheckie


  ═══════════════════════════════════════════

  Herrskap - Ubogi ( lub nie ), szlachcic posiadający szlachecką krew, lecz nie wchodący w posiadanie żadnych włości.


  Ordfor - Sturgiański tytuł szlachecki przyznawany osobie która zarządca niewielką osadą.


  Pormest - Sturgiański tytuł szlachecki przyznawany osobie zarządzającej ufortyfikowaną osadą.


  Borgmester - Sturgiański tytuł szlachecki przyznawany osobie posiadającą pod panowaniem miasteczko, najczęściej ufortyfikowane.


  Foged - Sturgiańskie określenie kasztelana zamku. Tytuł też jest nadawany posiadaczom większych miasteczek kupieckich.


  Haastem - Szlachcic posiadający miasto, niewiele osób w Sturgii jest uhonorowanych tym tytułem.


  Jarl - Szlachcic który jest namiestnikiem danej prowincji. W Sturgii przywódcą państwa jest Jarl miasta Varecheg, gdyż to miasto nieprzerwanie jest pod panowaniem dynastii Lokienów, którzy rządcą Sturgią od początku jej dziejów.
  ═══════════════════════════════════════════

  Określenia Wojskowe


  ═══════════════════════════════════════════

  Gastol - Zwykły pieszy żołdak, służący w armii i otrzymujący z tego niewielki żołd. Jego wyposażenie jest ubogie, a walka nie jest jego najlepszą stroną.


  Jousim - Pieszy łucznik, niedawno zaciągnięty do armii. Większość Jousimów stanowią drobni łowcy i kłusownicy, którzy zaciągnęli się do armii, w poszukiwaniu pieniędzy i przygód.


  Radsas - Lekki kawalerzysta. Jednostka najczęściej używana do zwiadów i patroli. Sprawdza się także w bitwach, oskrzydlając wroga i atakując go od flanki.

  Leies - Zaciężni piechurzy, którzy stanowią elitę sturgiańskiej armii. Ich wyposażenie jest ciężkie i bardzo kosztowne. Leiesi najczęściej dzierżą ciężkie, jednoręczne topory, lecz niektórzy, noszą także długie nordyckie miecze.


  Malente-Pieszy, zaciężny łucznik. Malentieni są doświadczonymi i dobrze wyszkolonymi łucznikami, służącymi w Sturgiańskiej armii. Malentieni dzięki swej dyscyplinie, odpowiedniemu uzbrojeniu i lojalności potrafią wyrządzić ogromne szkody przeciwnikowi na polu bitwy.


  Vartio -  Elitarny, zaciężny gwardzista, który służy na usługach bogatszych szlachciów. Vartionie są weteranami wielu wojen, przez co stanowią idealną ochronę dla Sturgiańskich szlachciców. Ich uzbrojenie jest wykonane przez najlepszych zbrojmistrzów i płatnerzy w okolicy.
 • Trevozo

  Approved the thread.
 • Trevozo

  Closed the thread.